A Helsinki Olimpia 1952-ben valóban a magyar sporttörténelem egyik legfényesebb pillanata volt. Az ottani magyar csapat példátlan sikereket ért el, összesen 16 arany-, 10 ezüst- és 16 bronzéremmel, ezzel Magyarország az éremtáblázat harmadik helyén végzett.
Mielőtt laudációmat folytatnám, kérem, engedjék meg, hogy megemlítsem három kiváló barátom nevét, akik az 1952-es dicsőséges olimpiai csapat részére alapítványt is hoztak létre. Ezúton is megköszönöm Melocco Miklósnak,
Tolcsvay Bélának, Kű Lajosnak áldozatos munkáját.
Ez az olimpia különleges helyet foglal el nemzeti örökségünkben, hiszen az ott elért eredmények mindmáig inspirációt jelentenek a magyar sportolók és a sportszerető közönség számára. Az ottani magyar csapat tagjai a kitartás, az elszántság és a kiválóság megtestesítői voltak.
A Helsinki Olimpián szerzett sikerekért most Magyar Örökség Díjat kapnak, ami méltó elismerése mindannak az erőfeszítésnek, amit ezek a sportolók a hazájukért tettek. Dicséret és hála illeti őket, mert példamutató teljesítményükkel hozzájárultak nemzeti büszkeségünkhöz, és örökre beírták nevüket a magyar sport aranykönyvébe.
Egy kínai mondás szerint – „Nem hal meg az, akinek nevét kimondjuk” – nos, kérem engedjék meg, hogy a bajnokok közül felsoroljam azokat, akikre máig is szeretettel és büszkeséggel emlékezünk:
Az egyik, aki szinte csodával határos módon itt van még közöttünk, Keleti Ágnes, aki az idén ünnepelte 103 születésnapját, a másik pedig, Benedek Gábor, a nagyszerű öttusázó, aki idén volt 97 éves. Keleti Ágnes társa volt Korondi Margit, aki felemás korláton szerzett aranyérmet. Szeretettel és büszkeséggel emlékezünk Papp Lászlóra, Csermák József kalapácsvetőre, Kovács Pálra a nagyszerű kardozóra és társaira, akik csapatban is nyertek, a vízilabda csapatra, élükön Gyarmati Dezsővel, Kárpáti Györggyel és Szívós Istvánnal.
Aranyérmet nyert a mindenki által ismert labdarúgó csapat, akik később azzal váltak híressé, hogy otthonukban 6-3-ra verték az addig veretlen angol válogatottat. Azóta is Puskás Ferenc a világon legjobban ismert magyar ember.
Nagyszerű úszónőink Szőke Katalin, Gyenge Valéria, Székely Éva, Littomeritzky Mária és a Novák testvérek, Éva, és Ilona. Méltán büszkék vagyunk az öttusa csapatra is, Szondy Istvánra, Benedek Gáborra és Kovácsi Aladárra. Helsinkiben a birkózok is kitettek magukért, hiszen Hódos Imre és Szilvásy Miklós is győzedelmeskedtek. Végül hangozzék el Takács Károly neve is, aki fantasztikus sportlövő teljesítményével megvédte 1948-ban szerezett olimpiai bajnoki címét.
Köszönet mindazoknak, akik részesei voltak ennek a történelmi sikernek, és gratuláció a Magyar Örökség Díjhoz!
Az ő örökségük örökre velünk marad, és továbbra is inspirálja a jövő generációit.

Schmitt Pál – volt Köztársasági Elnök