A fénykép az Idő-pillanat törtrésze alatt a mindenkori jelent őrzi, megtartja a múltat nekünk, akik akkor ott, nem voltunk jelen, de a rögzített kép mágiájának köszönhetően ott tudunk teremni. Micsoda Időutazást, rálátást ad a művelődéstörténetre, és milyen mély visszatanulási lehetőséget enged az emberiség és a magyarság számára.
A 72 éves Kincses Károlynak és a 46 éves korában gyógyíthatatlan betegségben meghalt Kolta Magdolnának, valamint elkötelezett barátainak múlhatatlan érdemei vannak abban, hogy a teljes szakmai és politikai szembenállás kereszttűzében létrehozták a Magyar Fotográfia történetének, valamint a kortárs hazai fotóművészetnek két alapintézményét: a Magyar Fotográfia Múzeumot Kecskeméten és a Mai Manó Műteremházat Budapesten.
Anyagi támogatás nélkül jött létre a magyar fény-kép alkotók „Noé bárkája”. Történetiségében mentette meg a hazai és a külföldön alkotó magyar fotóművészek munkásságának életművét.
Kedves Magdi! Ismerős neked ez a hely, hisz itt, az MTA Dísztermében vetted át 28 évesen, 1986-ban az irodalomtudományi kanditátusi diplomádat. Kolta Magdolna tanulmányait az ELTE magyar-történelem, valamint összehasonlító irodalom- és nyelvtudomány szakon fejezte be, majd elvégezte a fotómuzeológiai szakot. A Tudományos Minősítő Bizottság ösztöndíjasa volt az ELTE Összehasonlító és Világirodalmi Tanszékén, témája a 19. század magyar színháztörténete volt.
Négyhónapos állami ösztöndíjjal Bécsben, a Collegium Hungaricumban, a budapesti és bécsi színházak történetének összehasonlító kutatását folytatta. 1992-től haláláig: a Magyar Fotográfiai Múzeum igazgatóhelyettese. Kutatott témái a 19. századi színház- és drámatörténet.
1995-től: a látás kultúrtörténetének vizsgálata. A Medvetánc folyóirat egyik alapító szerkesztője, majd az Atlantisz Könyvkiadó szerkesztője volt. 1991-től a Múzeum által kiadott, A magyar fotográfia történetéből című könyvsorozat 38 kötetét Kincses Károllyal közösen készítették el.
Dr. Kolta Magdolna fotómuzeológus 2005. június elsején, 46 évesen elhunyt. Károly  veszteség utáni gyászmunkájának eredményeként született meg a Magdi Könyve. Megrendült emlékezések, búcsúzások mellett Magdi írásainak és fotóinak egy márvány súlyú könyvcorpusa jött létre. Magdi halála után egy évvel barátai a Mogyoród hegyen egy ezüst hársfát ültettek el. Magdi fája egyenes, szép, magasra nőtt és arányos önmagához.
Kincses Károly fotómuzeológus, a Szombathelyi Tanárképző Főiskola népművelés-magyar szakát végezte, vörös diplomával. 1981–88 között fotótechnika-történeti alkotótáborokat vezetett Flesch Bálinttal közösen. Innen indul el a régi nemes fotó eljárások újra felfedezése és megléte a mai hazai fotó alkotásokban. A budapesti Pázmány Péter, a szegedi József Attila, a Kaposvári és a Színház- és Filmművészeti Egyetemen tanított óraadóként. Kolta Magdolna és Kincses Károly szakmai elhivatottsága és az a baráti és tanítványi kapcsolat rendszere, amit kialakítottak maguk körül, belső erejénél és küldetésénél fogva sikerre volt ítélve. Ebben a munkában én is részt vettem, valamint közös tanítványaink. A kulturális antropológia oktatása 1990-ben indult Budapesten, az ELTE-n. Alapítója és vezetője Boglár Lajos volt, a kiváló kulturális antropológus. Mindketten itt oktatunk vizuális antropológiát.
Károly a fotó történetét, én a vizuális antropológiát, a műtárgy fényképészetet és labor technikát tanítottam. A megtartott órák után a hallgatók örömmel vettek részt a létrejövő kecskeméti Fotográfiai Múzeum több százezres fotográfiai gyűjteményének rendszerezésében.
A múzeum Kolta Magdolna és Kincses Károly idejében a hazai és nemzetközi kapcsolatok révén figyelmet, rangot vívott ki a magyar fotónak. Ebben a munkatársi kapcsolatban, Magdi szellemi szervezői munkabírása, nyelvi tudása és az ő belső természetes jósága, „sugárzása” sokat, nagyon sokat jelentett.
Mai Manó Műteremház. 1995–99 között a Mai Manó-műteremház felújításának irányítója, vezetője Bánkuti András, Kincses Károly és Kolta Magdolna. Károly 1999–2000-ben a Magyar Fotográfusok Háza művészeti vezetője, kurátora. Magdi és Károly mint alkotói páros 800-nál több kiállítást rendezett Magyarországon, Európa, Anglia és az USA számos városában. Közösen több mint 60 fotográfiai szakkönyvet adtak ki. Kincses Károly 2017-től az MMA levelező, majd 2023-tól rendes tagja.
Kedves Károly!
A Magdi-fának látható és láthatatlan gyökerei nagyon mélyek, és az égbe nyúló lombkoronáján vibráló Égi lámpásunk a Nap, csillámló fényei és a Balaton Hold-fény hídja összeér, találkozik, mert összetartozik. Én hiszem, hogy Magdi, a Társad itt van velünk, nem ment el soha, testben távozott, de mindvégig veled maradt és mind azokkal, akik tisztelték és szerették. Ez a díj méltó helyre került. Egy élő lélek és élő társ szellemi munkássága révén, a magyar fotótörténet alkotóin keresztül, az idők végezetéig, amíg még lesz magyar, ott a helyetek a Magyar Szellemi Örökség Panteonjában.

Jelenczki István